okna dwuszybowe czy trzyszybowe

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Przy wyborze okien wybieramy nie tylko ich materiał czy liczbę komór, ale również liczbę szyb w pakiecie szybowym. Aktualnie w sprzedaży znajdziemy okna dwuszybowe oraz trzyszybowe. Czym dokładnie różnią się od siebie?

Okna przeznaczone do domu jednorodzinnego czy też do innego budynku, który zamierzamy wykończyć albo wyremontować, powinniśmy dobierać przede wszystkim pod kątem ich parametrów technicznych.

Pod uwagę powinniśmy wziąć termoizolację stolarki okiennej, która pozwoli nam na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynków, a przez to posiada także pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Okna pełnią zatem bardzo ważną funkcję w bilansie energetycznym budynku. O tym, czy rzeczywiście będą ciepłe, decydują między innymi zastosowany materiał, na przykład PCV, drewno czy aluminium, a także konstrukcja profilu okiennego, w tym liczba jego komór, głębokość zabudowy, rodzaj pakietu szybowego.

Kluczowa jest liczba szyb, które składają się na tak zwane pakiety szybowe. Czy lepiej wybrać te posiadające trzy szyby czy też dwie szyby w skrzydle?

Szyby okienne – co warto o nich wiedzieć?

Dzisiaj w nowoczesnych oknach wykorzystuje się o wiele lepszej jakości szyby niż w tych produkowanych przed laty. Najczęściej mamy do czynienia z szybami o grubości 4 mm lub 6 mm. Szyby te tworzą wspomniany już pakiet szybowy.

Aktualnie w sprzedaży możemy znaleźć następujące warianty okien pod względem liczby szyb:

  • pakiet szybowy jednokomorowy – dwie szyby
  • pakiet szybowy dwukomorowy – trzy szyby

W sprzedaży zaczynają pojawiać się także pakiety szybowe trzykomorowe, które posiadają aż cztery szyby, ale na razie nie są one aż tak popularne.

Pomiędzy szybami tworzącymi pakiet szybowy powstaje jedna komora lub dwie komory w zależności od liczby szyb. Szerokość komory może wynosić od 8 mm do 24 mm, na ogół jest to około 16 mm.

Wnętrze komór pomiędzy szybami może wypełniać zwykłe powietrze, ale w wyższej klasy oknach spotykamy się z wypełnieniem gazami szlachetnymi, na przykład argonem. Gaz ten posiada lepsze właściwości termoizolacyjne niż powietrze, dlatego też poprawia on izolacyjność okien.

Dla uzyskania jeszcze lepszych parametrów szyby okienne mogą być pokrywane specjalnymi powłokami niskoemisyjnymi, które ograniczają ucieczkę ciepła z budynku. Pakiet szybowy może posiadać także ciepłe ramki dystansowe. Takie rozwiązania są stosowane w oknach przeznaczonych do budynków energooszczędnych oraz pasywnych.

Wobec tego wtedy, gdy chcemy zakupić nowe okna, stajemy także przed koniecznością wyboru ich wariantu pod względem liczby szyb. Jakie właściwości posiadają okna posiadające pakiet szybowy z dwoma szybami, a jakie te, które zostały wyposażone w trzy szyby?

Pakiet szybowy jednokomorowy – dwie szyby

Standardowe okno posiada pakiet szybowy jednokomorowy, czyli posiada dwie szyby umieszczone w ramie skrzydła okiennego.

Współczynnik przenikania ciepła pakietu dwuszybowego, w zależności od zastosowanej powłoki szkła i grubości komory, wynosi od 1.3 do 1.0 W/(m2K). Okna z takimi szybami spełniają wymagania standardowego budownictwa, niemniej jednak nie są polecane do budynków energooszczędnych oraz pasywnych.

Takie okna PCV czy też okna aluminiowe możemy zakupić w bardzo atrakcyjnych cenach – są one sprawdzonym wyborem dla oszczędnych!

Najważniejsze właściwości okien z dwoma szybami:

  • przystępna cena
  • dobre właściwości termoizolacyjne, lecz gorsze niż w przypadku okien z trzema szybami
  • polecane do standardowych budynków

Pakiet szybowy dwukomorowy – trzy szyby

Druga opcja to pakiet szybowy dwukomorowy, czyli okna posiadające trzy szyby. Współczynnik przenikania ciepła takiego pakietu szybowego może wynosić około 0.5-0.8 W/(m2K). Stolarka okienna wyposażona w pakiety trzyszybowe charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi i jest polecana do budynków pasywnych i energooszczędnych.

Głównym minusem okien wyposażonych w dwukomorowe pakiety szybowe jest ich nieco wyższa cena. Jest ona jednak usprawiedliwiona wtedy, gdy chcemy wybudować dom w technologii energooszczędnej lub pasywnej, czyli taki, w którym dąży się do zminimalizowania ucieczki ciepła, a tym samym zmniejszenia kosztów jego eksploatacji.

Najważniejsze właściwości okien z trzema szybami:

  • wyższa cena
  • bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, lepsze od okien z dwoma szybami
  • polecane do energooszczędnych i pasywnych budynków

Czy lepiej wybrać okna dwuszybowe czy trzyszybowe?

Zarówno okna z pakietami dwuszybowymi, jak również te posiadające pakiety trzyszybowe posiadają swoje zalety, ale i wady. Kiedy zatem warto zdecydować się na konkretne z tych rozwiązań?

Kiedy warto kupić okna dwuszybowe?

okna dwuszybowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, okna dwuszybowe to okna posiadające mniejszy poziom izolacyjności termicznej niż okna z trzeba szybami. Z tego też względu są one polecane przede wszystkim do domów starszych, remontowanych, które posiadają cienką izolację lub nie mają jej wcale, czyli posiadaj także wiele mostków termicznych – miejsc, gdzie ciepło ucieka na zewnątrz budynku.

Także okna dwuszybowe rekomendowane są do budynków posiadających mało okien czy też okna o mniejszych wymiarach – wówczas różnica w oszczędnościach ciepła pomiędzy pakietami z dwoma i trzema szybami będzie nieznaczna.

Również okna wyposażone w pakiety z dwoma szybami wybierane są do budynków gospodarczych, do piwnic, do garaży, do domków letniskowych oraz do innych budynków używanych sporadycznie, nieposiadających ocieplenia, nieogrzewanych.

Kiedy warto kupić okna trzyszybowe?

okna trzyszybowe

Z kolei okna trzyszybowe, czyli posiadające trzy szyby oraz dwie komory sprawdzą się najlepiej wtedy, gdy zależy nam przede wszystkim na bardzo dobrych parametrach izolacyjnych budynku.

Można zastosować je bez obaw w domach energooszczędnych i pasywnych, ale także tych, które nie realizują tych założeń, ale posiadają odpowiednio grubą termoizolację, a tym samym mało mostków termicznych.

Na okna trzyszybowe warto zdecydować się także do tych budynków, dla których planujemy termomodernizację, w tym na przykład ocieplenie ścian oraz stropu, montaż ciepłych drzwi wejściowych, zainstalowanie nowego kotła energooszczędnego. Taka inwestycja będzie mogła zwrócić się bardzo szybko!

Zarówno okna aluminiowe, jak również okna PCV posiadają wiele zalet.
Zobacz nasze porównanie: „Okna aluminiowe czy PCV?”

Ciepłe okna w Lublinie – wybierz MEGA Plast!

Szukasz wysokiej jakości okien w Lublinie? Zapraszamy serdecznie do skorzystania z naszej oferty w firmie MEGA Plast! Posiadamy w swojej ofercie wysokiej jakości okna PCV oraz okna aluminiowe, które charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi.

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszych klientów są ciepłe okna. Właśnie dlatego, w naszym salonie, można zamówić tylko wysokiej klasy stolarkę okienną, która świetnie nadaje się także do budynków energooszczędnych i pasywnych. Zapewniamy jednocześnie bardzo atrakcyjne ceny – u nas nie przepłacisz za ciepłą stolarkę!

Jeśli masz dodatkowe pytania związane z naszą ofertą, potrzebujesz pomocy w wyborze najlepszej stolarki okiennej, w takim przypadku zachęcamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami – będą mogli odpowiedzieć na wszystkie pytania i doradzić optymalne rozwiązania.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty w salonie MEGA Plast Lublinie!